Jasielskie kościoły

 

  • Parafia "Fara" pod wezwaniem NMP – Kościół Farny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – najstarszy zabytkowy kościół w mieście z XV wieku. Budynek z kamienia jest w stylu gotyckim. Kościół był wielokrotnie niszczony, ostatni raz w czasie II Wojny światowej. Dzięki staraniom Głównego Konserwatora Zabytków inż. arch. Jana Zachwatowicza został odbudowany, z wyjątkiem przedwojennej wieży. W okresie powojennym nie licząc odbudowy 3 razy odbywały się remonty generalne kościoła, w latach 60., w latach 70. i od 1998 roku do chwili obecnej.
W latach 60. kościół zakupił nowe organy. Wykonano malowanie ścian. Wykonano wg projektu artysty rzeźbiarza Bandury nowe ołtarze. Ołtarz główny przedstawiał scenę Wniebowzięcia Matki Boskiej. Ołtarz z lewej strony św. Józefa, a ołtarz z prawej strony Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego. Ołtarze te były wykonane w stylu ludowym i zostały podczas ostatniego remontu zastąpione przez inne. Następnie zamontowano nową chrzcielnicę i ambonę. Po zakończeniu II Soboru Watykańskiego (1962-65) zamontowano stół ofiarny przed ołtarzem, żeby kapłan stał zwrócony twarzą do wiernych. Od tego czasu ambona nie jest wykorzystywana. Później sukcesywnie wykonano boazerie z nowymi konfesjonałami i stacje Drogi Krzyżowej. Wykonano też witraże najpierw w oknach Prezbiterium. Wtedy też wykonano drogę z betonowych kostek sześciokątnych wokół kościoła. Pod koniec lat 60. władze miasta wykonały też asfaltowanie ulic na Targowicy w tym ulicy Cmentarnej. Wtedy też dokonano remontu ówczesnej Kaplicy Gimnazjalnej. W roku 1959 kościół zakupił od właścicieli sąsiedniej kamienicy (Rynek 14) plac i ogród. Zgodnie z zaleceniem biskupa ówczesny proboszcz Stanisław Dudziński planował rozbudowę kościoła aż do dzwonnicy. Ale władze miasta i konserwator zabytków nie zgodziły się na nią. Około 1970 roku miał miejsce pożar zakrystii, dało to bodziec do jej odnowy. W latach 70. ponownie malowano ściany kościoła. Wtedy przebito też zamurowane okna z lewej strony nawy głównej i za ołtarzem głównym. We wszystkich oknach uzupełniono witraże. Wtedy wybudowano na terenie ogrodu dom dla księży. Rozebrano też ruiny "organistówki". Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków usunięto tynki z zewnętrznej strony kamiennego muru. Nieco później kościół zakupił trzy nowe dzwony. W 1974 roku zmarł proboszcz ks. Stanisław Dudziński i nowym proboszczem został ks. Kazimierz Trygar, który był długoletnim katechetą młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym.
W roku 1998 rozpoczął się ostatni generalny remont kościoła. Rada Parafialna zbierała składki kwartalne od mieszkańców parafii (ok. 50-100 zł). Na wskutek bezrobocia niektórzy parafianie nie byli w stanie opłacać tych składek. Kościół znalazł sponsora remontu – niemiecką fundację. Podczas ostatniego remontu odkryto pod tynkiem kilka warstw zabytkowych polichromii z prawej strony Ołtarza w prezbiterium. Ekipa budowlana z Wiśnicza wykonała konserwację murów Kościoła. Dokonano montażu nowych ołtarzy. Wykonano nowe ogrzewanie podłogowe w kościele. Wykonano remont budynków Plebanii i Domu dla księży włącznie z elewacją i wymianą okien. Dokonano też nowego remontu dzwonnicy. Wykonano też remont Kaplicy Cmentarnej i Domu Pogrzebowego na zabytkowym Cmentarzu Parafialnym. Koło ulicy Cmentarnej wybudowano plac parkingowy. W roku 2005 wykonano nową drogę wokół kościoła. W roku 2002 nowym proboszczem został ks. Zbigniew Irzyk.
W parafii znajduje się dom zakonny Sióstr Michalitek, przy ulicy Floriańskiej. Przełożoną jest Annuncjata Kober, wspólnota liczy 6 sióstr.
  • Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika – Kościół został zbudowany w latach 1892-1893. Inicjatorami budowy byli: ówczesny dyrektor szkoły Klemens Sienkiewicz, jego żona Hermina oraz grono nauczycielskie[3]. W latach 70. w Jaśle wprowadzono nowy podział na parafie. Przekształcono Kaplicę Gimnazjalną w nowy kościół im. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Kołtak, który był też Dziekanem jasielskiego dekanatu. Ksiądz ten działał aktywnie w Solidarności. Za jego posługi wmurowano tablicę ku czci ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika z 1984 roku i kandydata na ołtarze. Pod koniec lat 80. wybudowano przy ul. Krasińskiego Dom Parafialny nazwany po jego śmierci ok. 2000 roku "Kołtakówką". W tym domu odbywają się zajęcia wychowawcze dla młodzieży.
Figury świętych na fasadzie Kościołaoo Franciszkanów pod wezwaniem św. Antoniego w Jaśle
Figury świętych na fasadzie Kościoła
oo Franciszkanów pod wezwaniem
św. Antoniego w Jaśle
  • Kościół oo Franciszkanów pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego – kościół w okresie międzywojennym znajdował się przy ul. Mickiewicza. Po jego zniszczeniu w czasie II wojny światowej zakonnicy zrezygnowali z odbudowy ruin, tylko rozpoczęli przygotowania do budowy w nowym miejscu na rogu ulic 3 Maja i Chopina. Do roku 1965 tymczasowo funkcje kościoła spełniał budynek klasztorny przy ul. Mickiewicza 4, obecnie znajduje się w nim Poradnia Rejonowa. W roku 1965 oddano do użytku największy w Jaśle kościół. Na froncie wykonano płaskorzeźby świętych zasłużonych dla Kościoła. Jeszcze przed beatyfikacją znalazła się tam figura oo. Maksymiliana Kolbego, który poniósł śmierć głodową w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W nowym kościele działa chór Antonianum. Chór ten prowadził mgr Władysław Świstak, dyrektor Szkoły Muzycznej i organista, a później jego syn Wojciech. Przy kościele funkcjonuje również schola. Patronem kościoła jest św. Antoni Padewski, którego ocalenie figury podczas wojny jest uznawane za cud. Na placu przy ul. Mickiewicza odsłonięto w roku 2000 jego pomnik.
  • Parafia Dobrego Pasterza – Kościół parafialny przy ul. Sobniowskiej na osiedlu Sobniów. W skład parafii wchodzą wsie Wolica i Łaski oraz osiedle Sobniów. Proboszczem jest ks. dr Marian Putyra.
  • Parafia Chrystusa Króla – Kościół znajduję się przy drodze nr 28, w dzielnicy Brzyszczki. Proboszczem parafii jest ks. mgr Jerzy Paradysz.
  • Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – Kościół parafialny znajduje się na ulicy św. Jana z Dukli. Proboszczem jest ks. Jan Gibała. W parafii znajduje się klasztor Sióstr Wizytek przy ul. Klasztornej, przełożoną jest Maria Adalberta Wojtas. Wspólnota liczy 15 sióstr.
  • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej – Kościół znajduje się na ulicy Szkolnej. Parafia została erygowana 03 grudnia 1995 r. Proboszczem jest ks. mgr Tadeusz Gąsiorowski
Szablon by Sliffka